Hibridna sončna elektrarna vam omogoča popolno samooskrbo z električno energijo

Poskrbite za večjo neodvisnost od distributerjev elektrike

Kaj je hibridna sončna elektrarna ?

Hibridna sončna elektrarna je izraz za elektrarno, ki za preskrbo z električno energijo vključuje kombinacijo solarnih panelov in baterijskega hranilnika.

Čez dan sončni paneli proizvajajo električno energijo, ki se najprej uporablja za napajanje naprav, morebitni presežek pa se shrani v bateriji.

Prednosti hibridne sončne elektrarne

Omogočite si pot do soglasja – tudi če so vam ga prvotno zavrnili

Če nimate dovoljenja za oddajanje energije v omrežje, lahko soglasje za elektrarno dobite tako, da se na razsmerniku (pretvorniku električnega toka), nastavi t.i. ”blokada” in “odvečna” energija ne prehaja v omrežje – shranjuje se le v hranilnik.

Z energijo lahko oskrbite objekte izven električnega omrežja

Sistem ima možnost samodejnega preklopa na rezervno napajanje. Elektriko lahko končno zagotovite tudi svojemu počitniškemu objektu, planinski koči, kamp prikolici ipd., ki je “off-grid” (nima možnosti priklopa na elektrodistribucijsko omrežje).

Zagotovite si minimalne stroške elektrike in omrežnin

V hranilnik lahko shranite presežek energije, ki jo vaši sončni paneli proizvedejo v najsvetlejših delih dneva, da jo uporabite takrat, ko je sonce šibkejše ali ne sije, namesto da bi porabljali (in plačevali) energijo iz omrežja ter pripadajoče omrežnine.

Izognete se morebitnemu plačevanju presežne moči

Ni vam potrebno takoj oddati presežne energije v omrežje, kar pomaga zmanjšati vrhove obremenitve omrežja in izboljša stabilnost sistema. Tako tudi ne prekoračite dogovorjene obračunske moči z distributerjem, kar bi vas sicer lahko udarilo po žepu.

Naprave lahko nemoteno uporabljate tudi v primeru izpada elektrike

Sistem ima možnost samodejnega preklopa na rezervno napajanje, da si zagotovite neprekinjeno oskrbo z energijo tudi takrat, kadar pride do izpada električnega toka ali pa omrežje deluje slabo in ni sonca (da bi se lahko napajali iz lastne elektrarne).

Postanete del trajnostne energetike, prijazne do okolja

Uporaba sončne energije in hranilnikov je okolju prijazen način proizvodnje in shranjevanja električne energije, saj s tem ključno prispevate k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov in k izboljšanju kakovosti zraka.

Kako deluje hibridna sončna elektrarna?

Način delovanja je odvisen od tega, ali želite prodajati višek energije nazaj v omrežje (način 1), ali potrebujete hibridno sončno elektrarno za uporabo naprav v objektu, ki nima možnosti priklopa na omrežje, ali v primeru prekinitve ali izpada omrežja (način 2), ali pa imate možnost priklopa, a nimate dovoljenja za oddajo energije v omrežje (način 3).

Ta način je idealen za vas, če ste povezani z omrežjem in želite prodati presežek proizvedene sončne energije nazaj v omrežje. Tako obenem zmanjšujete stroške električne energije in izkoriščate proizvedeno sončno energijo za dodatni prihodek.

Diagram prikazuje, kako energija teče od solarnih panelov do razsmernika, nato pa se razporedi med baterijo, pametne obremenitve, kritične obremenitve in običajne obremenitve. Distribucijska škatla in energetski merilnik igrata ključno vlogo pri upravljanju pretoka energije znotraj sistema in proti omrežju.

Ta način je primeren za “off-grid” objekte (brez omrežja) in za primere izpada elektrike ali slabšega omrežja, ko je pomembno zagotoviti delovanje nujnih naprav, saj vam zagotavlja, da kljub omejenim zalogam energije sistem še vedno napaja kritične električne obremenitve, kot so varnostni sistemi, hladilniki, osvetlitve ipd.

Diagram prikazuje, kako se lahko sistem osredotoča na napajanje točno določenih kritičnih obremenitev, da zagotovi njihovo delovanje, drugih naprav pa ne napaja, niti ne vrača energije nazaj v omrežje (v kolikor je povezava z omrežjem sploh na voljo).

Prednost tega načina je torej, da lahko prioritizirate napajanje določenih naprav, ki so ključnega pomena za vaše potrebe, in tako zagotovite, da bodo te naprave delovale tudi tedaj, ko je razpoložljiva energija iz sončnih celic ali shranjena energija v baterijah omejena, obenem pa iz omrežja ne priteka (ali je ni dovolj).

Ta način omogoča napajanje tako ključnih kot običajnih hišnih naprav oz. obremenitev brez izvoza energije nazaj v omrežje. Uporabljate jo, če želite izkoristiti sončno energijo za večino vaših potreb po električni energiji in ne želite ali vam (z vidika soglasja) ni dovoljeno izvažati presežka energije v omrežje.

Diagram prikazuje, kako sistem še vedno maksimalno izkorišča proizvedeno sončno energijo za napajanje običajnih in kritičnih obremenitev, a z dodatno funkcionalnostjo.

Razsmernik ima nastavljeno prednostno napajanje kritičnih obremenitev, in ko so te obremenitve popolnoma napajane, lahko uporabi preostalo energijo za druge obremenitve, pri čemer preprečuje izvoz energije.

Po potrebi se lahko sistem še vedno napaja iz omrežja, tokovni transformator (CT) pa igra ključno vlogo pri zaznavanju in preprečevanju izvoza energije, zagotavljajoč, da vsa proizvedena energija ostane znotraj sistema.

Postavitev hibridne sončne elektrarne prepustite Sun Trade

01.

Zagotovite si hitro in kvalitetno obravnavo z osebnim pristopom

Za razliko od nekaterih večjih ponudnikov imamo priložnost, da…

  • Prisluhnemo in z vami ustvarimo pristen odnos ter kar najbolje zadostimo vašim željam.

  • Svetujemo – racionalno in smotrno (kje in kako namestiti sončno elektrarno ter koliko moči vključiti).

  • Se prilagodimo vašim potrebam in zmožnostim ter optimiziramo projekt do te mere, da prejmete najboljše razmerje med kvaliteto in ceno v najhitrejšem času.
02.

Poskrbite za varnost v celotni življenjski dobi elektrarne

Na nas se lahko popolnoma zanesete, kar vam še posebej jamčimo z 2-letno garancijo na celotno izvedbo in dodatno:

  • 10-letno garancijo na konstrukcijo sončne elektrarne,

  • 10-letno garancijo na baterijski hranilnik,

  • 12-letno garancijo na razsmernik (pretvornik električnega toka),

  • 25-letno garancijo na optimizatorje,

  • 30-letno garancijo na 84,9% linearne produkcije sončnih panelov.

Naše delovanje v skladu z mednarodnimi standardi pa je potrjeno tudi z mnogimi certifikati…

03.

Izberite sončno elektrarno na ključ – izvedbo od začetka do konca

Vodimo vas čez vse faze od vaše ideje do konca življenjske dobe vaše elektrarne:

  • Na nas se lahko obrnete za brezplačno svetovanje na podlagi izkušenj iz več kot 1.000 primerov.

  • Rešimo vas vseh administrativnih postopkov:
    • od celotnega upravnega postopka z distributerjem vključno s pridobitvijo soglasja za sončno elektrarno,

    • preko izdelave in pregleda celotne projektne dokumentacije skupaj z načrtom izgradnje,

    • do subvencije oz. pridobitve sredstev Borzena.

  • Na voljo smo vam tudi za morebitno financiranje:
  • Po koncu delovanja za vas uredimo tudi odvoz sončne elektrarne in poskrbimo za reciklažo (v skladu z ZEOS programom ravnanja z odpadki).

V 4 korakih do hibridne sončne elektrarne

01.

Oddaja povpraševanja in ocenitev projekta

Na podlagi vaših podatkov vam brezplačno svetujemo glede popolne rešitve, prilagojene vašim željam in potrebam, ter vas seznanimo z natančno ceno projekta.

02.

Potrditev ponudbe in pridobitev soglasja

Pripravimo neobvezujočo ponudbo, v primeru potrditve le-te sledi predplačilo v višini 20% zneska, seznanitev s časovnico, pridobitev soglasja ter načrt izgradnje.

03.

Montaža in priklop

Montažo izvedemo v najkrajšem možnem času – v primeru manjših elektrarn lahko že v 1 dnevu. Nato pa radi malce “pritisnemo” na elektro izvajalce, da čimprej izvedejo priklop. 🙂

04.

Naše aktivnosti po izvedenem priklopu

Pomagamo vam pridobiti subvencijo glede na aktualne razpise, s katero lahko dobite povrnjen delež stroškov. Po koncu delovanja elektrarne uredimo odvoz in reciklažo.

Kakšna je cena in kdaj se mi povrne investicija?

Vaš prihranek je vsekakor močno odvisen od:

  • velikosti vaše sončne elektrarne,
  •  količine porabljene električne energije in 
  • cene električne energije v prihodnjih letih.

Investicija se vam lahko povrne tudi že v cca. 7 letih, zagotovo pa v manj kot 10 letih, v celotni življenjski dobi elektrarne pa prihranite več 10 tisočakov!

Na podlagi vaših potreb vam pripravimo ponudbo z natančno informativno ceno projekta in na podlagi tega tudi jasen izračun, v kolikšnem času se vam nakup povrne.

Pogosta vprašanja

Da, nepovratna finančna sredstva so namenjena mikro, malim in srednjim podjetjem ter skupnostim obnovljivih virov energije (za skupine, ki skupaj razvijajo projekte obnovljivih virov energije, npr. skupnostne sončne elektrarne). Kakšna je višina naložbene pomoči? Intenzivnost pomoči se izračuna na podlagi posamezne višine podpore glede na tehnologijo in dejanske skupne stroške projekta in znaša 45-65% skupnih stroškov (odvisno od velikosti podjetja). Kakšne so omejitve glede velikosti? Velika podjetja se lahko prijavijo za naprave z inštalirano močjo do 1 MW, manjša podjetja pa za naprave do 6 MW. Potrebno je upoštevati tudi ta 2 pogoja: Minimalna kapaciteta hranilnika mora biti 0,5 kWh na instalirani kW električne moči proizvodne naprave. Maksimalna možna investicijska pomoč je določena za kapaciteto do 2 kWh na instalirani kW. Skupna vrednost razpoložljivih sredstev znaša 60 milijonov evrov (od tega je 5 milijonov evrov namenjenih skupnostnim fotonapetostnim projektom).

Pri klasični sončni elektrarni energijo črpate bodisi iz sončnih celic (ko je sonca dovolj) ali omrežja (kadar vam lastna proizvodnja ne zadošča.

Pri hibridni sončni elektrarni pa imate dodatno možnost – energijo lahko takrat, ko je sonce ne proizvede dovolj, namesto iz omrežja črpate iz baterije, ter tako prihranite pri stroških električne energije in stroških omrežnin.

Ker se tudi presežek energije shranjuje v baterijo, namesto vrača v omrežje, vam to prihrani stroške morebitne presežne moči, ki bi jih sicer morali poravnati distributerjem.

Na življenjsko dobo hibridne sončne elektrarne vpliva precej dejavnikov (mraz/toplota, število porabnikov energije, aktivnost baterije itd.), a v optimalnih pogojih lahko vaša sončna elektrarna s hranilnikom dočaka tudi do 30 let.

Pri Sun Trade imate na voljo 2-letno garancijo na celotno izvedbo in dodatno:

  • 10-letno garancijo na konstrukcijo sončne elektrarne,
  • 10-letno garancijo na baterijski hranilnik,
  • 12-letno garancijo na razsmerniški sistem,
  • 25-letno garancijo na optimizatorje ter
  • 30-letno garancijo na 84,9% linearne produkcije sončnih panelov.

Sončne panele lahko montiramo na vse vrste kritin, na različne vrste strehe in ostrešij.

Glede starosti strehe pa je priporočljivo, da postavite sončno elektrarno na streho starosti največ 20–25 let.

Od karakteristik strehe je nato odvisen postopek montaže, ki ga določimo na strokovnem ogledu, s tehničnimi lastnostmi strehe pa so povezani tudi potrebni tipi podkonstrukcij in posledično strošek samega projekta.

Streha, ki omogoča optimalno proizvodnjo sončne energije je usmerjena na jug, jugovzhod ali jugozahod.

Usmerjenost strehe proti vzhodu ali zahodu vam zaradi slabše osončenosti za nekaj mesecev podaljša odplačilno dobo investicije, namestitev na severni del strehe pa vam zaradi slabše osončenosti odsvetujemo.

Za postavitev sončne elektrarne je pri klasični dvokapni (ali enokapni) strehi potrebnih vsaj 29 m², na ravni strehi pa vsaj 58 m².

Na tip montažnega sistema precej vplivajo sledeči faktorji:

  • vrsta strešne kritine,
  • obtežba snega,
  • moč vetra,
  • nadmorska višina objekta,
  • višina objekta,
  • naklon strehe,
  • višina statike hiše,
  • razponi nosilcev (špirovci, letve) ter
  • mikrolokacija hiše (bližina naselju).
 
Naši plačilni pogoji so sledeči:
  • 20% predplačila za potrditev ponudbe,
  • 30% ob pridobitvi soglasja za priključitev,
  • 40% pred dostavo materiala,
  • 10% ob zaključku del.

Postavitev sončne elektrarne je precej odvisna od velikosti in zahtevnosti projekta.

Praviloma se montaža povprečne sončne elektrarne izvede v obdobju do 10 delovnih dni po pridobitvi soglasja za gradnjo.

Naša montažna ekipa vam v najkrajšem možnem času zmontira sončno elektrarno – v primeru manjših elektrarn lahko že v 1 dnevu (način montaže je odvisen zlasti od vrste strešne kritine).

Sledi priklop sončne elektrarne, pri čemer radi malce “pritisnemo” na elektro izvajalce, da je ta priklop izveden čim prej. 🙂

V vsakem primeru pa vam zagotavljamo rok postavitve do 60 dni po izpolnitvi vseh pogojev za izvedbo (izvedeno plačilo, pridobljena dokumentacija).

Hibridna sončna elektrarna praviloma nemoteno deluje, na voljo pa imate tudi posebno vzdrževalno pogodbo, ki jo sklepamo za obdobje 10 let ter vključuje redno vzdrževanje in monitoring vaše sončne elektrarne ter vam tako omogoča njeno dolgoročno delovanje.

Več o vzdrževalni pogodbi izveste TUKAJ.

Da, razpis velja za naprave brez sistema “net meteringa” (torej če ste svojo vlogo za soglasje za priključitev oddali po 31. decembru 2023), ki je že priključena v distribucijsko omrežje in že obratuje.

Kakšna je višina naložbene pomoči?
Višina naložbene pomoči znaša največ 80% inštalirane moči vaše naprave (torej, če imate denimo 10kW elektrarno, pridobite subvencijo za 8kW) in sicer 675€/kW inštalirane nazivne električne moči sončne elektrarne z baterijskim hranilnikom, vendar ne več kot 40% upravičenih stroškov naložbe.

Potrebno je upoštevati ta 2 pogoja…


1. Minimalna kapaciteta hranilnika mora biti 0,7 kWh na instalirani kW električne moči proizvodne naprave.

To pomeni, da če imate na primer sončno elektrarno z močjo 10 kW, mora biti kapaciteta vašega hranilnika vsaj 7 kWh, da je upravičena do subvencije.

2. Maksimalna možna investicijska pomoč je določena za kapaciteto do 2 kWh na instalirani kW.

Če ponovno uporabimo primer 10 kW sončne elektrarne, to pomeni, da bi za maksimalno subvencijo lahko imeli hranilnik z močjo do 20 kWh.

Kdaj lahko izkoristite subvencijo?

Za ta razpis se vloge sprejemajo od 17. junija od 8. ure do zaključka razisa, o čemer nas bo Borzen seveda naknadno obvestil.

Skupna vrednost razpoložljivih sredstev znaša 30 milijonov evrov (od tega je 5 milijonov evrov primerih namenjenih skupnostnim fotonapetostnim projektom).

Da, nepovratna finančna sredstva so namenjena mikro, malim in srednjim podjetjem ter skupnostim obnovljivih virov energije (za skupine, ki skupaj razvijajo projekte obnovljivih virov energije, npr. skupnostne sončne elektrarne).

Kakšna je višina naložbene pomoči?
Intenzivnost pomoči se izračuna na podlagi posamezne višine podpore glede na tehnologijo in dejanske skupne stroške projekta in znaša 45-65% skupnih stroškov (odvisno od velikosti podjetja).

Kakšne so omejitve glede velikosti?
Velika podjetja se lahko prijavijo za naprave z inštalirano močjo do 1 MW, manjša podjetja pa za naprave do 6 MW.

Potrebno je upoštevati tudi ta 2 pogoja:

  • Minimalna kapaciteta hranilnika mora biti 0,5 kWh na instalirani kW električne moči proizvodne naprave.
  • Maksimalna možna investicijska pomoč je določena za kapaciteto do 2 kWh na instalirani kW.

Skupna vrednost razpoložljivih sredstev znaša 60 milijonov evrov (od tega je 5 milijonov evrov namenjenih skupnostnim fotonapetostnim projektom).

Da, financiranje vam lahko uredimo preko banke Sparkasse, izkoristite lahko potrošniški kredit do 35.000€.

Več o pogojih za kredit izveste TUKAJ.

Na voljo pa vam je tudi Zeleni nakup na obroke Leanpay, za odplačevanje v maksimalni dobi 7 let oz. v treh do 84 mesečnih obrokih (več informacij najdete TUKAJ).