5 razlogov, zakaj je pomembno, da o sončni elektrarni ne razmišljate naslednji mesec, ampak ZDAJ!

Glavni razlog je iztekanje časa – vlogo za soglasje za priključitev sončne elektrarne je potrebno vložiti še to leto…

Tema sončnih elektrarn že dolgo ni bila tako vroča kot zadnjih nekaj mesecev. Razlog tiči predvsem v spremembi zakonodaje, vezane na sončne elektrarne, ki prihaja v veljavo s 1.1.2024.

“Krivec” je seveda tudi konkretna podražitev električne energije in posledično večja težnja k lastni proizvodnji energije.

Ne smemo pa pozabiti niti na neznosne podnebne spremembe in z njimi povezan povečan čut za odgovornost do okolja.

V pričujočem članku se tako dotikamo vseh teh problematik oz. reševanja le-teh s pomočjo investicije v fotovoltaiko.

1. Ključnega pomena je sprememba v načinu obračunavanja električne energije

Poglejmo v zakulisje vse bolj opevanega sistema “Net metering”, ki se letos zaključuje…

Preden spregovorimo o tem, zakaj je do tega sploh prišlo, namenimo nekaj besed pomenu Net meteringa – trenutno veljavnega načina obračunavanja električne energije za objekte z lastno sončno elektrarno.

Posamezna sončna elektrarna je seveda priključena na električno omrežje in:

  • ko je ustvarjen višek energije (količina proizvedene energije je večja od porabe v objektu), se le-ta odda v omrežje,
  • ko nam primanjkuje energije (torej kadar ni sonca oz. kadar ga je premalo), pa se ta pridobiva iz omrežja.

Po sistemu neto meritev se razlika med oddano in prevzeto energijo obračuna enkrat letno – po enotni tarifi na podlagi meritev dvosmernega števca*.

*Sistem net meteringa velja za povprečno močne sončne elektrarne fizičnih oseb in manjših poslovnih odjemalcev – s priključno močjo do 43 kilovatov.

Distributer vam torej enkrat letno zaračuna omrežnino za porabo, ki presega energijo, oddano v omrežje (poravnate seveda tudi stroške te porabe) – če ste energije proizvedli več, kot porabili, pa niti takrat ne plačate nobene omrežnine.

Tako je bilo doslej, toda vedno nižje cene fotovoltaičnih sistemov in razvoj tehnologije shranjevanja energije so pripeljale do tega, da so gospodinjstva vse manj odvisna od omrežja in posledično tudi “prodaja” energije v omrežje ni več tako donosna.

Povedano drugače – včasih je bilo potrebno gospodinjstva finančno spodbuditi, da postavijo elektrarno, da je izkoriščenih čim več obnovljivih virov, zdaj pa je elektrika tako draga, da jih ljudje želijo postaviti sami od sebe.

In zato se Net metering s koncem leta 2023 UKINJA

Če torej želite ujeti zadnjo priložnost za sončno elektrarno z letnim obračunom, morate krepko pohiteti

Ključnega pomena je, da do vključno 31. 12. 2023 oddate vlogo za izdajo soglasja za postavitev sončne elektrarne in da je le-ta postavljena ter priključena na omrežje najkasneje 31. decembra 2024.

Če ujamete ta dva datuma, vam sistem Net meteringa ostane do konca življenjske dobe elektrarne.

Toda, kaj se zgodi, če zamudite ta rok?

Če padete v nov sistem obračunavanja, se vam podaljša čas, v katerem se povrne vaša investicija v elektrarno…

Kakšne bodo točno spremembe s 1. 1. 2024 (torej način novega obračunavanja po ukinitvi Net meteringa) sicer še ni povsem znano, a bo vsekakor potrebno plačati vso porabljeno elektriko iz omrežja, ne glede na količino oddane v omrežje.

Obstaja celo možnost, da bo treba plačevati tudi omrežnino za električno energijo, oddano v omrežje!

Po trenutnih informacijah bi naj obračun bil mesečni. V praksi bi to pomenilo, da v zimskih mesecih doplačujete elektriko, v poletnih pa ustvarjate presežke.

Ne bi torej mogli prenašati energije iz poletja na zimo, kot tudi ne ob večerih polniti električnih vozil z energijo, proizvedeno čez dan.

Četudi so detajli novega sistema obračunavanja še v zraku, pa je gotovo to, da se vam po novem načinu investicija v sončno elektrarno povrne kasneje kot po trenutno veljavni shemi neto meritev.

Zakaj? Zaradi cene, ki bi jo v tem primeru plačevali:

  • dobavitelju električne energije za vso elektriko, prevzeto iz omrežja (namesto za razliko med prevzeto in oddano);
  • elektrodistributerju za omrežnino za celotno prevzeto energijo (ne le za razliko med prevzeto in oddano).

Če vas podrobneje zanima predvideno plačilo omrežnine, vam je na voljo tudi t.i. informativni “Primerjalnik stroškov omrežnine”– spletna aplikacija za primerjavo stroškov veljavne in nove metode obračunavanja omrežnine za elektrooperaterje, ki ga je ustvarila Agencija za energijo.

Ta izračun letnega stroška omrežnine temelji na letnem 15-minutnem profilu odjema električne energije iz omrežja (pridobljenem preko portala Moj elektro) in tarifnih postavkah omrežnine, če bi te veljale za celotno leto 2024 (ob upoštevanju dogovorjenih obračunskih moči s strani elektrooperaterja, ali prilagojenih dogovorjenih obračunskih moči).

To je torej bistvo glede ukinitve Net meteringa, ki pa ni edina “stimulacija” za čimprejšnjo postavitev sončne elektrarne…

2. Napovedi za subvencije so (zaenkrat) še izjemno obetavne…

Glede subvencij za postavitev sončne elektrarne za gospodinjstva v tem trenutku še sicer ni dosti znanega, je pa – po prispevku iz Financ – za podjetja pričakovati za 41 milijonov evrov subvencij za postavitev sončnih elektrarn (ali še več, v primeru manjšega zanimanja za vetrne elektrarne).

Posledično se lahko (vsaj še za elektrarne postavljene v letu 2024) nadejamo novega razpisa tudi za subvencijo za fizične osebe – na to, ali bodo subvencije na voljo tudi v prihodnje, pa je žal težko računati.

Vlogo za subvencijo ponavadi vlagate za že priklopljeno elektrarno. Razpise sicer redno objavlja Ekosklad, a v primeru, da se odločite za gradnjo elektrarne, vas o njem zagotovo obvesti tudi podjetje, ki vam postavi sončno elektrarno.

Smiselno pa je spremljati tudi subvencije, olajšave ali druge spodbude, ki jih ponuja lokalna skupnost za spodbujanje rabe obnovljivih virov energije.

3. Glede na požrešno drago elektriko je sedaj res skrajni čas za energetsko neodvisnost

Prvi mož slovenske energetike, mag. Aleksander Mervar, je z naslednjim letom napovedal občutne podražitve elektrike.

Cene pa naj bi se stabilizirale šele leta 2026!

Kot navaja Dnevnik, bo vlada v začetku leta sicer podaljšala “cenovno kapico” za nesramno visoke cene (sicer bi se položnice gospodinjstev podražile za cca. 30 %), a bo mesečni strošek že januarja višji za 3,7 % torej v povprečju za 2,64 €.

Če pa vlada regulacije ne podaljša, se nam znesek na povprečni položnici, z upoštevanjem dviga DDV-ja na 22 %, s polnim prispevkom za obnovljive vire energije in koncem regulacije, poveča za šokantnih 62 %!

Nov sistem obračunavanja električne energije prične veljati marca 2024

Ostaja sicer negotovost glede cen elektrike, a vendar cen, kakršnih smo bili vajeni pred energetsko krizo, ne bo več.

V veljavo prihajajo nove tarife in časovni bloki, ki so razvidni na sliki spodaj.

Časovni bloki novega sistema obračunavanja električne energije, ki že v teoriji zvenijo zapleteno – kaj šele v praksi…
Časovni bloki novega sistema obračunavanja električne energije, ki že v teoriji zvenijo zapleteno – kaj šele v praksi…

Če vam je že sedaj občasno “slabo”, ko zagledate položnico za elektriko, si predstavljajte, kako bo, če boste želeli prihraniti na način, da boste sledili specifičnim uram, v katerih bi naj pekli, kuhali, prali in likali, se ogrevali (ter kar je še takega, kar vaše gospodinjstvo sicer pripelje do večje porabe elektrike).

Seveda se sliši lepo, da bi “s pogledom na uro uravnavali tudi porabo električne energije”, kot je svoj apel zasnovala Agencija za energijo, a v praksi to pomeni, da postanemo sužnji elektro distributerjev – že tako je težko usklajevati čas za službo, razvažanje otrok/vnukov na njihove obšolske aktivnosti, čas za posamezna slavja, termine pregledov ali tretmajev…

Da bi sedaj vse skupaj usklajevali še s časovnimi intervali cenejše električne energije in temu dodatno podrejali še svoj čas kosila, zveni skorajda absurdno, kajne?

A obstaja eleganten način, da se vsemu temu izognete – s sončno elektrarno, seveda.

4. Prej ko oddate vlogo za soglasje, prej bo energija za vas brezplačna

Če odločitev sprejmete ZDAJ, se vam s prihrankom pri lastni proizvodnji elektrike vaša investicija v sončno elektrarno povrne že v obdobju do 7 let, nato pa je električna energija za vas še več kot 20 let dobesedno brezplačna.

Namestitev sončne elektrarne pa lahko dodatno poveča tudi vrednost vaše nepremičnine.

V kolikor morebiti dolgoročno razmišljate o prodaji, vas bo razveselilo dejstvo, da lahko z Net meteringom pridobite konkurenčno prednost na trgu nepremičnin, saj potencialni kupci vse bolj cenijo energetsko učinkovite, trajnostne domove.

Glede na atraktivnost sončnih elektrarn najbrž ne preseneča, da se zanje odloča tudi vse več podjetij.

S sončnimi elektrarnami napajajo sisteme za ogrevanje, hlajenje, razsvetljavo ipd., prav tako pa jih izkoriščajo za polnjenje električnih vozil.

Fotovoltaični sistemi pa so – po podatkih nemške državne banke KfW – pred kratkim obnoreli tudi Nemce.

Po tem, ko je njihovo pristojno ministrstvo objavilo 300 milijonov evrov vreden razpis za subvencije za postavitev sončnih elektrarn, energijskih hranilnikov in polnilnic za električne avtomobile, so posamezniki oddali kar 1.000 vlog – v manj kot 24 urah.

Najbrž zaradi želje po dolgoročnem prihranku in ne zato, ker bi jim doma “ležalo” preveč denarja. 🙂

5. Izbira trajnostnega vira energije pa je obenem tudi merilo odgovornosti

Glede na trenutne okoljske razmere v naši državi, ko nas vedno bolj “udarjajo” neurja, požari, poplave in plazovi, je okoljevarstvo postalo moralna odgovornost vsakega posameznika in iz leta v leto je pričakovati vse bolj zaostrene ukrepe na tem področju.

S svojo sončno elektrarno, ki pri proizvodnji energije ne sprošča toplogrednih plinov, prispevate k ohranitvi naravnega, bolj čistega okolja in postanete aktivni udeleženec preobrazbe energetskega sektorja, s pridobivanjem energije iz naravnega, “zelenega” vira, ki je vedno na dosegu roke.

S tem tudi zmanjšujete svoj ogljični odtis in prispevate k bolj trajnostni prihodnosti, o kateri je dandanes govora na vsakem koraku.

Tehnologija obnovljivih virov je namreč prisotna že praktično povsod; gre za revolucijo, skorajda primerljivo s prihodom interneta, Facebook-a ali Chat GPT-ja.

In sončne panele najdete še na “lego kockah” trgovine Tuš.

Vprašanje časa torej, kdaj bo sončna elektrarna tudi vam zlezle pod kožo – ali boste med zamudniki, ki jo bodo odplačevali dalj časa, ali pa med srečneži, ki bodo na njen račun v naslednjih 30 letih prihranili do 30.000 €.

Kljub temu, da se mudi, nikar ne pozabite dobro zavarovati svojo sončno elektrarno

Ker so vremenski pojavi vse bolj ekstremni (vse pogostejši so viharji in toče ter udari strel), je priporočljivo, da zavarovanje sklenete takoj po vgradnji sončne elektrarne in ne čakate na podaljšanje police.

Le na ta način si zagotovite takojšnje kritje za morebitno škodo.

Solarni paneli so sicer ponavadi izdelani iz vzdržljivih materialov in z zaščitnimi premazi, zato prenesejo manjšo do zmerno veliko točo, a so kljub temu možne poškodbe.

Te so odvisne od velikosti in hitrosti toče ter naklona strehe in tega, pod kakšnim kotom pada toča na površino, na kar pa s samo montažo nimamo vpliva.

Fotovoltaični sistemi pa so povezani tudi s požari, saj lahko povečajo verjetnost vžiga.

Investicijo, kot je sončna elektrarna, je zato zelo pametno zavarovati, zavarovanje pa običajno omogoča celovito kritje.

Zajema poškodovanje sončne elektrarne (zavarujete lahko vse sestavne dele, od podkonstrukcije do kontrolnih naprav), ponekod tudi stroške čiščenja, odvoza uničenih delov ipd. ter finančno izgubo iz časa prenehanja obratovanja.

Tako lahko odpravite škodo in si obenem zagotovite finančno varnost (ter miren spanec v nevihtnih nočeh).

Kljub temu, da so solarni paneli nenehno izpostavljeni nepredvidljivemu vremenu, pa jim tudi težke vremenske razmere ne pridejo do živega, če izberete preverjenega ponudnika sončnih elektrarn…

Takšnega, ki izbira kvalitetne, testirane fotovoltaične sisteme, ki so dovolj kakovostni in pravilno nameščeni, da se vam ni potrebno zanašati na gasilce…

Pomembno je, da sodelujete z ekipo, ki je zanesljiva, svoje delo pa hitro, a temeljito opravi

Ni dovolj, da vam ponudnik sončnih elektrarn dovolj hitro priskrbi vlogo za soglasje, torej še pred iztekom sistema Net metering…

Namestitev sončne elektrarne namreč zahteva strokovno znanje in izkušnje – konec koncev je predvidena življenjska doba elektrarne cca. 30 let…

Ključnega pomena je torej, da izberete izkušenega izvajalca, ki vam je skozi proces izgradnje nenehno na voljo.

Hkrati potrebujete izvajalca, ki vam bo iskreno povedal, ali se vam sončna energija splača ali morda spadate med tiste redke srečneže, ki porabijo tako zelo malo električne energije, da niti nimajo teh potreb.

Izberite ponudnika, ki vam nudi sončno elektrarno na ključ

Najbrž si ob vseh svojih opravilih ne želite še dodatnega dela s pridobivanjem soglasja za priključitev sončne elektrarne in vsemi postopki za izvedbo, kajne?

Če želite ta zahteven proces od pregleda vašega objekta in ocenitve situacije, do načrta izgradnje, montaže in priklopa sončne elektrarne prepustiti strokovnjakom, vam je na voljo naša ekipa Sun Trade.

Gre za skupino “prekaljenih mačkov” – vsak od 15 članov ima za sabo cca. 10 let dela na svojem področju, tesno pa sodelujemo z montažnimi in elektro podizvajalci, ki imajo prav tako dolgoletne izkušnje s področja fotovoltaike.

Za vas smo tu, da vam postavimo sončno elektrarno na ključ – vas vodimo skozi vsak korak vaše poti do sončne energije, po priklopu pa vam pomagamo pridobiti tudi aktualno subvencijo Eko sklada.

Če si želite z našo pomočjo izkoristiti brezplačno sonce in čimprej proizvajati svojo električno energijo, vas vabimo, da se nam zglasite TUKAJ.

© Copyright 2023 Sun Trade d.o.o. Avtorske pravice pridržane