Nihče ne razume petih časovnih blokov” – in kaj bomo zdaj, ko je tu že višja sezona obračuna omrežnine?

Kako se spopasti s kaotičnim sistemom cen in tarif električne energije?

Pa smo tam, kjer ni muh: po številnih zamikih je v oktobru začel veljati nov sistem obračunavanja omrežnine za električno energijo, ki ga je zasnovala Agencija za energijo,

Sistem uvaja pet časovnih blokov in loči zimsko ter nižjo sezono. In z začetkom novembra smo se znašli v dražji, zimski sezoni.

Omrežnina bo dražja med vrhunci porabe, kar naj bi nas spodbudilo k premiku porabe v čase, ko je omrežje manj obremenjeno.

Vir: petrol.si

Kljub trditvam agencije o preprostosti sistema, je novi način zapleten

Sistem vključuje tri različne tarife, ki se dnevno menjajo sedemkrat (ja, sedemkrat!), kar povzroča težave v razumevanju za gospodinjske odjemalce.

Nov sistem je naletel celo na kritike v državnem zboru, češ: “Nov sistem naredite enostavnejši in bolj življenjski, saj nihče ne razume petih časovnih blokov”.

Poleg tega se sistem ne ujema vedno s cenami na borzi, kar lahko pomeni višje stroške za porabo elektrike v časih, ko je omrežnina najvišja.

Prav tako večina gospodinjstev še ne more nadzorovati svoje porabe v realnem času, kljub široki razširjenosti pametnih števcev, ki podatke o porabi pošiljajo z enodnevno zamudo.

Potrebna bo torej bolj premišljena in varčna raba elektrike

Pri tem si lahko pomagamo s časovno razporejenostjo porabe in določenimi varčevalnimi navadami.
V ta namen smo oblikovali 3 nasvete:

  • Izkoristite nočne ure
    Za večje gospodinjske aparate, kot so pralni in sušilni stroji, izkoristite najnižje tarife, ki so praviloma po 22. uri. Stroj lahko na primer vklopite tik pred odhodom v posteljo.

  • Premišljeno razporejajte čas delovanja velikih porabnikov
    Če morate na isti dan oprati perilo in pomiti posodo, razmislite o tem, da naprav ne bi uporabljali sočasno v času vrhunca tarif.

    Namesto tega lahko pralni stroj “zalaufajte” takoj, ko pridete domov, in pomivalni stroj aktivirate pred spanjem, kar izkoristi nižje nočne tarife in zmanjša skupno porabo energije med tarifnimi vrhunci.

  • Spremljajte porabo in prilagodite dogovorjene moči
    Redno preglejujte svoje mesečne račune za energijo, da vidite vašo povprečno porabo. Če opazite, da vaša dejanska poraba odstopa od dogovorjene moči, se obrnite na svojega dobavitelja energije za prilagoditev, kar lahko pomaga zmanjšati stroške.

 

Ti načini nam lahko vsaj malo pomagajo prihraniti pri stroških.

Naproti pa nam je k sreči tokrat prišla tudi država

Zaradi novih ukrepov vlade, ki so začeli veljati 1. novembra, bodo decembrski računi za električno energijo nižji za vse tarife.

Enotna tarifa je sedaj znižana na 0,077 evra/kWh, visoka tarifa na 0,084 evra/kWh in nižja tarifa na 0,070 evra/kWh.

Poleg tega bo nova cena veljala za celotno porabljeno količino električne energije, ne le za 90% kot prej.

Decembrski računi za električno energijo bodo zaradi teh ukrepov nižji, kar bo najbolj občutilo največje in najbolj potratno gospodinjstvo z znižanjem za 26 evrov ali skoraj 17%.

Znižanje cen bo trajalo do konca februarja, ko se konča visoka sezona obračuna omrežnine.

Ampak, a je to rešitev, ali le poceni obliž čez rano?

Pomislimo na širše ekonomske, tehnološke in regulativne spremembe v energetskem sektorju.

  • Povečana poraba električne energije
    Globalna rast prebivalstva in ekonomski razvoj povečujeta povpraševanje po električni energiji.

    Dodatno, tehnološki napredek in elektrifikacija številnih sektorjev, kot so prevoz in industrija, še dodatno povečujejo potrebo po električni energiji.

  • Prehod na obnovljive vire
    Svetovni prehod na obnovljive vire energije zahteva obsežne naložbe v novo infrastrukturo, kot so vetrne turbine, sončne elektrarne in izboljšani sistemi shranjevanja energije.
    Te naložbe so kapitalsko intenzivne in lahko vplivajo na cene energije.

  • Regulativni in okoljski pritiski
    Vlade po vsem svetu uvajajo strožje okoljske standarde za zmanjšanje emisij ogljika, kar vpliva na tradicionalne, fosilne vire energije.
    To lahko vodi do zvišanja cen, ko energetska podjetja preusmerijo svoje operacije in vlagajo v čistejše tehnologije.

  • Staranje infrastrukture
    V mnogih regijah je energetska infrastruktura zastarela in potrebna obnovitve ali nadgradnje. Stroški teh izboljšav se prav tako lahko prenesejo na končne uporabnike.


Kljub kratkoročnim znižanjem zaradi vladnih ukrepov ali tržnih regulacij, nam našteti dolgoročni trendi več kot očitno kažejo na dolgoročno rast cen električne energije.

A če lahko ukrepa vlada, lahko tudi mi!

In kaj lahko pri vsem tem sploh storimo?

Lahko trepetamo in čakamo naslednja dnevna poročila z novimi spremembami.

Lahko se sprijaznimo s situacijo in vsak mesec dajemo nastran še več cekinov za elektriko ali pa… ukrepamo in investiramo v fotovoltaiko.

Postavimo se na stran tistih, ki jim dražja elektrika do neke mere koristi, saj si ob vsakem porabljenem kilovatu lahko samo čestitajo – ker jih poraba ni udarila po žepu, ampak je znesek poravnalo sonce.

Lastna proizvodnja česarkoli bo vendarle vedno prišla prav.

Samozadostnost predstavlja varnost.

Toda ni vsaka sončna elektrarna enako koristna…

Pred vso to “tarifno abrakadabro” se lahko najbolje zaščitimo s hibridom sistemom

Vse bolj bo prišlo do izraza, kdaj koristimo energijo iz sonca in kdaj jo črpamo iz dragega omrežja.

Zato lahko takrat, ko so cene elektrike najdražje, dobavo energijo iz javnega omrežja vsaj do neke mere zamenjamo z lastno energijo, shranjeno v baterijskem hranilnikom.

Ker pa tovrsten solarni sistem predstavlja dolgoročno investicijo in ima življenjsko dobo do 30 let, je še toliko bolj pomembno, da ga naročimo pri uveljavljenem izvajalcu, da smo pozorni na garancije, certifikate in kakovost montaže.

Pri SunTrade smo poskrbeli za vse našteto, poleg tega pa vam lahko pomagamo tudi pri pridobivanju subvencije in celo pri financiranju.

Več o hibridnih elektrarnah, ki so vam na voljo, pa si lahko preberete TUKAJ.