Spoznajte tiste slabe plati fotovoltaike, ki nam dajejo misliti, ali le-ta resnično predstavlja varno prihodnost in pravo izbiro vira pridobivanja električne energije, ali gre morda le za modno muho z velikimi pomanjkljivostmi…
Neizpodbitno dejstvo je, da so postale sončne elektrarne v zadnjih letih pravi hit – pridobivanje energije iz trajnostnih virov, kot je neusahljivo sonce, se na prvo žogo sliši kot čudovita rešitev pred pogubo našega planeta in obenem način dolgoročnega prihranka pri stroških elektrike.
A vendar ostaja veliko skepticizma in omahovanja okrog nabave sončne elektrarne, za kar obstaja kar nekaj razlogov…
Za izgradnjo sončne elektrarne (podobno kot za vgradnjo toplotne črpalke ali denimo energetsko prenovo doma) preprosto moramo imeti pod palcem kar nekaj tisočakov.
Povprečno gospodinjstvo se težko odloči za tak zajeten projekt, ker so pogosto problem ravno finance.
A sončna elektrarna vseeno ni izvedena “čez noč”, zato se lahko ponekod dogovorimo za plačilo v več delih – del zneska poravnamo šele po pridobitvi soglasja za gradnjo, določen delež ob končanem projektu, ali pa se znajdemo in si s 100% predplačilom priborimo kak popust.
Delno so nam v pomoč tudi številne subvencije, ki so zaenkrat še kar pogosto na voljo, saj država spodbuja prehod na trajnostno energijo.
Subvencija nam torej morda povrne delež vloženega denarja, prihranki pa so kljub temu opazni šele čez leta…
Takoj po priklopu sončne elektrarne lahko končno brezskrbno uživamo v nižjih položnicah, a potrebnih je cca. 7 let, da se nam naložba v elektrarno povrne s proizvodnjo lastne električne energije.
Ker ima sončna elektrarna življenjsko dobo okvirno 30 let, je seveda smiselno, da ta čas objekt, kjer je elektrarna nameščena, redno uporabljamo – t.j. porabljamo električno energijo.
Povedano drugače – smiselno je, da naslednja 3 desetletja nekdo biva v hiši, na kateri je nameščena elektrarna.
V kolikor bi se raje vsakih 5 let selili, je sončna elektrarna morda slaba izbira za vas – odstranitev solarnega sistema in njegovo premikanje je namreč lahko težavno, dolgotrajno in drago, strehe s kolektorji pa najbrž ne boste selili s sabo, kajne?
Poleg finančnega vidika in dolgoročnosti investicije imajo sončne elektrarne še eno specifiko, ki jo nasprotniki fotovoltaike radi izpostavljajo…
Živimo v času, ko je naravnih katastrof vedno več in to velja vzeti v zakup ob kakršnikoli gradnji, ne le ob načrtovanju elektrarne.
Fotonapetostni moduli so na splošno zasnovani tako, da prenesejo manjše viharje ter neurja z manjšo do zmerno veliko točo.
A izredno močni vetrovi ali vrtinci lahko povzročijo številne poškodbe na elektrarni, prav tako tudi večja, hitrejša toča. Celo obilnejše padavine lahko poškodujejo panele ali celotno konstrukcijo elektrarne.
Sončne elektrarne lahko tudi povečajo verjetnost vžiga in s tem povzročijo požar, zato je smiselno skleniti zavarovanje za celovito kritje morebitne škode, še preden svojo elektrarno priključimo na omrežje.
Posebno pozornost velja nameniti tudi izbiri preverjenih, kakovostnih fotovoltaičnih sistemov, ki so ustrezno nameščeni, saj s tem močno zmanjšamo tveganje za finančno škodo nastalo zaradi vremena.
Ko govorimo o vremenu, pa je zelo pomembna tudi količina sonca, ki ji je naša streha s paneli izpostavljena.
Za sončno elektrarno je najbolj idealna usmerjenost strehe proti jugu.
Če gre za usmerjenost proti vzhodu ali zahodu, kjer je sonca nekoliko manj, bo odplačilna doba vaše investicije nekoliko daljša, medtem ko vam namestitev elektrarne na severni del strehe zaradi slabše osončenosti odsvetujemo.
Rešitev lahko predstavljajo dvoosni sledilniki soncu.
To je dražja, a energetsko cca. dvakrat bolj učinkovita variacija sončne elektrarne, ki je odlična alternativa klasični sončni elektrarni – tudi v primeru, ko za neustreznost strehe ni kriva njega lega, ampak vzrok tiči drugje…
Kritina, na katero je težje montirati sončne kolektorje, za sabo logično potegne višje stroške montaže.
Montaža na streho starosti med 20-25 let pa je lahko “vprašljiva” iz povsem praktičnega razloga – ko naslednjič prenavljate streho, je potrebno sončne panele najprej odstraniti, kar ponovno ni zastonj, obstaja pa tudi tveganje, da se paneli pri tem poškodujejo, ali da se poškoduje sam priključek na streho.
Rešitev je lahko predhodna menjava strehe – finančni zalogaj, ki je konec koncev slej ko prej potreben sam po sebi, ne glede na sončne panele.
Alternativa so tudi že omenjeni dvoosni sledilniki soncu, ki sicer slovijo po znatno daljši življenjski dobi – ravno zato, ker niso nameščeni na streho, temveč na tla in tako niso odvisni od menjave strehe.
Gre za slabost v očeh tistih, ki se vseh projektov na hiši radi lotevajo sami.
V kolikor sodite med tovrstne “sam-svoj-mojster” posameznike, vam montažo sončne elektrarne vsekakor odsvetujemo.
Zaradi zahtevnosti projekta (predvsem zapletenosti ožičenja solarnih panelov) je namreč smiselno, da montažo izvedejo izključno profesionalci in ne kakšni povprečni domači mojstri.
Proizvodnja električne energije s fotovoltaiko sicer ne povzroča okoljskega onesnaževanja in ne ustvarja toplogrednih plinov, a tako kot pravimo, da je “za zaslužek potreben denar”, je tudi za varčevanje z energijo potrebna energija.
Proizvodnja sončne tehnologije ima torej tudi svoje okoljske slabosti, saj pridobivanje materialov in proizvodnja sončnih kolektorjev ustvarjata precejšnje količine toplogrednih plinov.
Urad za energetsko učinkovitost in obnovljivo energijo je izdal poročilo, ki razkriva, da so za okoljsko učinkovitost sončne elektrarne potrebna tudi do 4 leta – toliko časa mora fotonapetostni sistem delovati, da “povrne” energijo (in z njo povezan ogljični odtis), ki je bila potrebna za njegovo vzpostavitev.
Sončna svetloba je resda neomejena, vendar materiali, potrebni za proizvodnjo solarne tehnologije, niso.
Razpoložljivost surovin, potrebnih za proizvodnjo fotovoltaičnih produktov, morda ne bo zadostovala za zadovoljitev naraščajočega povpraševanja po sončni energiji.
Materiala najbrž ne bo zmanjkalo “Iz danes na jutri”, a če razmišljate o investiciji v fotovoltaiko v recimo roku 5-10 let, lahko to morda predstavlja potencialen problem.
Včasih se zdi lažje nabaviti “dobra stara drva” kot razmišljati o alternativnih virih energije.
A vendar se sončne elektrarne povsem svetu gradijo že preko 40 let.
In če za svoj projekt izberete ponudnika, ki ima s fotovoltaiko že vsaj nekaj let izkušenj, da vam lahko dovolj dobro svetuje in vam zadevo tudi dobro zmontira, se pravzaprav nimate česa bati.
Solarna tehnologija vsebuje precej okolju škodljivih snovi v obliki elektronike, za katero je bistvenega pomena pravilno odstranjevanje.
Trenutno so možnosti recikliranja sončnih kolektorjev žal precej skromne.
Z vidika okoljevarstva je zato pomembno, da preverimo, ali izbran ponudnik v sklopu demontaže elektrarne poskrbi tudi za njen ustrezen odvoz in reciklažo.
Pri Sun Trade vam to uredimo v sklopu ZEOS programa ravnanja z odpadki, znotraj izdelave sončne elektrarne na ključ pa vas – s pomočjo izkušene ekipe – vodimo skozi vse korake od prvega klica do priklopa elektrarne.
V kolikor nam pošljete nezavezujoče povpraševanje, vam nudimo tudi brezplačno svetovanje ter 2-letno garancijo na celotno izvedbo elektrarne, da ste lahko mirnejši glede svoje energetske prihodnosti.
Niki Zima
Direktor Sun Trade
SUN TRADE, sončne elektrarne, d.o.o.
Obrtniška cesta 8
3220 Štore
© Copyright 2024 Sun Trade d.o.o. Avtorske pravice pridržane | Splošni pogoji