Poglobimo se v odločilna 3 vprašanja, ki vam pomagajo presoditi, ali je sončna elektrarna sploh prava izbira za vas.
Odločitev za postavitev sončne elektrarne zagotovo ni enostavna, saj je potrebno upoštevati kar nekaj dejavnikov, da se prepričamo, ali jo je sploh smiselno zgraditi.
Dotaknimo se torej tistih vprašanj, ki si jih je dobro postaviti, še preden se podamo v investicijo…
Prvi pogoj za postavitev sončne elektrarne je zagotovo primernost strehe na hiši.
Dobra novica je ta, da je praktično cela Slovenija dovolj osončena, da je primerna za sončno elektrarno – pregovorno sončna Primorska ima zgolj 15% več sončnih dni od slovenskega povprečja.
Pri tem, ali se vam sončna elektrarna izplača, so zato veliko bolj pomembni velikost, orientacija, naklon in starost strehe.
Najbolj primerne so strehe, orientirane na jug, pa tudi jugovzhod ali jugozahod, z naklonom nekje med 20 in 60 stopinjami. Tudi če ima vaša streha nekoliko nižji ali višji naklon, je vgradnja še vedno smiselna, upoštevati morate le nekoliko večje izgube sončne energije.
Glede velikosti pa za postavitev sončne elektrarne potrebujete minimalno 29 m² v primeru dvokapne ali enokapne strehe ali vsaj 58 m², če je vaša streha ravna.
Z vidika gospodinjskih potreb boste za denimo 5000 kWh letne porabe električne energije potrebovali površino strehe cca. 35 m² (za občutek: za 1kW moči je potrebnih okvirno 6 do 7 m² površine).
Prav tako je ključnega pomena, da vaša streha prenese konstrukcijo sončnih kolektorjev in da na njej ali v njeni bližini ni zgradb, dreves ali drugih ovir (dimnikov, mansard, strešnih oken), ki bi nanjo metale senco.
Če vam vso to preračunavanje in ocenjevanje zvenita prezapleteno, ste lahko brez skrbi – dober izvajalec gradnje sončne elektrarne si bo seveda predhodno ogledal vaš objekt in vam podal svoje strokovno mnenje.
In v kolikor za vas montaža sončne elektrarne na streho ni priporočljiva, vam ostane še možnost gradnje sledilnika sonca, ki se montira na tla, a le, če imate na voljo vsaj 35m² gradbenega zemljišča.
Pod predpostavko, da imate ustrezno streho ali zemljišče, se je pred gradnjo sončne elektrarne potrebno vprašati tudi…
Številni posamezniki se za sončno elektrarno odločijo v povezavi z ogrevanjem na toplotno črpalko, saj lahko na ta način najbolje izkoristijo proizvedeno lastno energijo.
Če tudi vi sodite med njih, a hkrati ugotavljate, da imate doma še preveč drv, peletov ali sekancev za ogrevanje, ki bi jih bilo neekonomično kar zavreči, je morda smiselno, da se o elektrarni odločate tedaj, ko lesno biomaso porabite.
No, ali pa razmišljajte proaktivno – svojo odvečno lesno biomaso bodisi prodajte bodisi sklenite posel za izgradnjo sončne elektrarne na daljši rok.
Investicija v fotovoltaične produkte se vam sicer povrne predvidoma v 7 letih od priklopa, ideja pa je, da imate sončne panele vsaj 2 desetletji na strehi, da z njimi kar največ prihranite.
Zato je koristno tudi, da je vaša streha relativno nova (ali vsaj mlajša od 20 let) in da se v obdobju naslednjih nekaj let ne boste selili, saj bo le tako vaša naložba sploh ekonomična.
Nato vam ostane še zadnje vprašanje, na podlagi katerega si lahko potrdite, ali ste primeren kandidat za sončno elektrarno.
Tretji in pravzaprav glavni pogoj, ko govorimo o investiciji v sončno energijo, za katero boste najverjetneje odšteli več kot 10 tisočakov, je zadostna količina razpoložljivih sredstev.
Da si elektrarno lahko privoščite, so torej potrebni zajetni prihranki, financiranje v obliki kakšnega kredita, posojilo ali kaj sorodnega.
V povezavi s tem pa se je vsekakor potrebno zavedati še enega ključnega dejstva – več kot sedaj plačujete za elektriko, bolj se vam sončna elektrarna splača.
Strokovnjaki ocenjujejo, da se vam ta naložba obrestuje le, če porabite več kot 3000 kWh energije na leto in vaš mesečni račun za elektriko znaša 40€ ali več.
Če ste si odgovorili na vsa navedena vprašanja – “KJE”, “KDAJ” in “KOLIKO” – in se sedaj nagibate k oddaji povpraševanja za solarni sistem, a se hkrati sprašujete, če je pred nabavo sončne elektrarne še kakšna “ovira”, naj vas potolažimo…
Investicija v sončno energijo predstavlja vašo svetlo prihodnost.
Sonca enostavno ne bo nikoli zmanjkalo, sončna energija pa vam obenem pomaga zmanjšati porabo fosilnih goriv in škodljive vplive, ki jih imajo na okolje.
Sončna elektrarna vam pomaga, da ste manj odvisni od distribucijskega omrežja, kar vam še posebej pride prav ob vse bolj naraščajočih cenah električne energije (za katere ni verjetno, da bi se v bližnji prihodnosti zniževale).
Svoj dolgoročen prihranek pa lahko še dodatno povečate s prodajo viška energije v omrežje.
V ZDA se glede na raziskavo Nacionalnega laboratorija za obnovljivo energijo vrednost doma poveča za 20 dolarjev na vsak dolar, ki ga gospodinjstvo prihrani pri računih za energijo.
Po podatkih nepremičninskih posrednikov in cenilcev pa naj bi potencialni kupci za hišo s solarnim sistemom porabili 4,1% več kot sicer.
Če svoj dom opremite s sončnimi kolektorji, boste tako dolgoročno precej povečali njegovo privlačnost za trg in za svojo nepremičnino v primeru prodaje dobili znatno več denarja.
Res pa je, da se vseh teh prednosti fotovoltaike najverjetneje zaveda tudi vsak vaš sosed in ker je zmogljivost distribucijskega omrežja ponekod omejena, je pomembno, da v primeru interesa svoje povpraševanje oddate čimprej, dokler so kapacitete še proste.
Nezavezujočo ponudbo vam pripravimo tudi pri Sun Trade, kjer imamo znotraj ekipe skopno že 150 let izkušenj s solarnimi sistemi, naši strokovnjaki pa so postavili že preko 1000 sončnih elektrarn na ključ – z veseljem med svoje reference dodamo tudi vašo.
Niki Zima
Direktor Sun Trade
SUN TRADE, sončne elektrarne, d.o.o.
Obrtniška cesta 8
3220 Štore
© Copyright 2024 Sun Trade d.o.o. Avtorske pravice pridržane | Splošni pogoji